Vrba bílá (Salix alba)

Vrba bílá neboli Salix alba je statný listnatý strom, jehož léčivé účinky jsou známy již odedávna. Vrbová kůra působí hodně podobně jako aspirin. Je to díky obsahu glykosidu salicinu, jehož chemicky vyráběná forma, kyselina acetylsalicylová, je hlavní účinnou součástí farmaceutických produktů proti chřipce (aspirin, acylpyrin).

Tudíž vrba je a byla používána jako analgetikum pro bolesti všeho druhu. Bolesti hlavy, menstruační křeče, bolesti svalů, osteoartritidě, revmatoidní artritidě nebo onemocnění páteře. Jak již bylo zmíněno, bývá také využívána při chřipce, nachlazeni, horečce (jako antipyretikum), ale i při hubnutí. Už v době Hippokrata lidé radili žvýkat vrbovou kůru, což vedlo k úlevě právě při horečce a nachlazení.

Také je zajímavá svým uklidňujícím účinkem při nespavosti nebo lehké depresi. Díky desinfekčním účinkům vrbové kůry je možno ji využívat také zevně při hnisavých kožních onemocnění a vyrážkách. Konzumace není doporučena těhotným a kojícím ženám, jelikož nejsou známy poznatky o bezpečnosti používání.

Dále dětem, z důvodu zvýšeného rizika vzniku Reyova syndromu (poškození orgánů, zejména jater a mozku) a osobám s poruchami srážlivostí krve, onemocněním ledvin a přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.