Vitamín D2 a D3

Existují dvě základní formy vitamínu D: vitamín D2 (ergokalciferol – rostlinný původ) a vitamín D3 (cholekalciferol – živočišný původ). Vzhledem k tomu, že naše tělo dokáže produkovat vitamín D díky působení slunečního záření, někteří vědci jej označují spíše za hormon než vitamín.

Vitamín D je důležitý pro mnoho tělesných funkcí, zejména podporuje zdraví kostí díky lepší absorpci a využití vápníku. Aplikace: osteoporóza, osteomalacie (měknutí kostí), svalová slabost, buněčná podpora, srdeční choroby, mrtvice, hypertenze, autoimunní choroby, deprese, chronické bolesti, osteoartritida, lupénka, onemocnění dásní, hyperthyroidismus způsobený nízkou hladinou vitamínu D.

Špatná absorpce vitamínu D se běžně vyskytuje při Crohnově chorobě a může vést k jeho deficitu vitamínu D, nedostatek způsobuje také křivici u dětí a osteomalacii u dospělých. Křivice se projevuje těžkou poruchou tvorby kostí, vede k měknutí lebečních kostí, ohýbání dolních končetin, zakřivení páteře a zvětšení kloubů. V současné době se deficit vitamínu D vyskytuje nejčastěji u starších osob, které nemají dostatečný přísun slunečního svitu.

Doporučená forma v rámci doplňkové stravy: Doporučujeme upřednostnit formu klasických želatinových nebo celulózových (rostlinných) kapslí před tabletami. Struktura kapsle účinně chrání volně ložený (nelepený) obsah prášku před vlhnutím a oxidací. Tablety jsou naopak náchylné k vlhnutí a jsou obvykle lisovány a lepeny pod vysokým tlakem a mohou obsahovat až 80 % pojiv (lepidel) a dalších balastních složek, které zbytečně zatěžují zažívací trakt (např. šelak pro lesk tablety je vyráběn z krovek brouků). Důvodem častého použití tabletové formy je nízká pořizovací cena.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.