Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.)

Rod Salvia (šalvěj) zahrnuje cca 900 druhů, z nichž mnohé se v tradiční medicíně v různých částech světa používají k léčbě řady onemocnění, včetně poruch paměti.

Šalvěje obsahují velké množství bioaktivních sloučenin, z nichž některé mohou zvýšit kognitivní aktivitu a chránit před neurodegenerativními onemocněními. Neuroprotektivní a prokognitivní účinek byl potvrzen v in vitro studiích i v experimentech na zvířatech, proběhlo i několik klinických studií.

V tradiční medicíně se šalvěje používají k léčbě mnoha onemocnění, latinské jméno ostatně pochází ze slova salvare = uzdravovat. V závislosti na druhu se využívají nadzemní části, kořeny i izolované silice. Šalvěj lékařská se ve formě čaje tradičně používá k léčbě zažívacích potíží, kašle, zánětů v ústech a v krku, nadměrné-ho pocení, křečí, dny, revmatismu, deprese, poruch paměti a kožních onemocnění.

Silice slouží k léčbě onemocnění dýchacího, nervového, kardiovaskulárního a trávicího systému. Šalvěj lékařská poskytuje látku Salviae officinalis folium, která je lékopisná podle Českého lékopisu 2017. Látka obsahuje fenolické kyseliny (kyselina kávová, chlorogenová, elagová, ferrulová, rozmarýnová, ga-llová), flavonoidy (salvigenin, 5-methoxysalvigenin, genkwa-nin, hispidulin, apigenin, luteolin), diterpeny abietanového typu (kyselina karnosová, karnosol = pikrosalvin, salvin, rosmanol), triterpeny (kyselina oleanolová a ursolová a jejich deriváty), steroly (β-sitosterol) a třísloviny. Obsahuje rovněž 1–2,8 % silice.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.