Proskurník lékařský (Althaea officinalis) Marshmallow

Proskurník lékařský nebo též lidově zvaný marshmallow je vytrvalá statná rostlina ze Středomoří. Její účinky jsou známy již od starověku. Od 19. století se pěstuje i u nás.

Dokonce povinně byl vysazován za císaře Karla I. v klášterních zahradách, později se na jeho účinky pozapomnělo. Kvete koncem léta růžovo bílými květy. Léčivá je celá rostlina, ale nejvíce účinných látek má kořen. Obsahuje slizovité látky, jejichž hlavní složky tvoří galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. Dále obsahuje glukogenní aminokyseliny, škroby, cukry, betain, pektiny, flavonoidy, minerály, organické kyseliny a stopy silic.

Kořen se vykopává ze starších (dvou až tříletých rostlin) na podzim. Odvar z kořene má uklidňující a léčivé účinky. Zevně je výborný na drobná poranění nebo spáleniny od slunce. Vnitřně se užívá na dýchací potíže spojené s nachlazením či chřipkou, tlumí kašel. Rovněž uklidňuje podrážděný žaludek.

Dříve se v angličtině, podle místa jeho výskytu, proskurníku říkalo marshmallow (marsh – bažina, mallow – sléz). Až v 19. století začali v USA proskurníkový škrob a sliz přidávat do cukroví, a i když v nich byl později proskurník – marshmallow nahrazen umělými přísadami, jeho jméno oblíbeným bonbonům zůstalo.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.