Mrkev

Mrkev, zelenina známá zejména svým blahodárným účinkem na oči. Díky vysokému obsahu betakarotenu, který je v játrech přeměňován na vitamín A, může pomoci chránit před makulární degenerací (poškození sítnice) a senilními katarakty (stařecký zákal oční čočky).

Mimoto, vitamín A svojí přeměnou na fialový pigment rhodopsin, pomáhá člověku s nočním viděním. Vysoká hladina betakarotenu působí také jako antioxidant a i díky tomu pomáhá mrkev zpomalovat stárnutí. Obecně díky vitamínu A a antioxidantům, mrkev podporuje zdravější pokožku. Chrání před poškozením sluncem, pigmenty, vráskám, akné i nerovnoměrnému tónu pleti.

Dále bylo také zjištěno, že mrkev může pomoci předcházet rakovině plic, tlustého střeva nebo rakovině prsu. Pravidelná konzumace také potlačuje infekce a snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá i vyplavovat toxiny z těla. Studie se také zabývaly jejím vlivem na srdeční onemocnění a i zde bylo zjištěno, že vyšší obsah mrkve v dietě rizika tohoto onemocnění snižuje.

Co je možná méně známé, blahodárný účinek mrkve na zuby a dásně. Mrkev pomáhá zuby nejen čistit ale i stimulovat dásně a navíc její minerály pomáhají zuby chránit před poškozením.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.