Karoteny

Jak je již obecně známo, zdravotní přínos karotenoidů vychází z jejich aktivity vitamínu A (retinolu) v těle. V přírodě se jich vyskytuje přes 600 druhů, ale nejčastěji slyšíme o beta-karotenu, luteinu, zeaxantinu, kanthaxanthinu, beta kryptoxanthanu a lykopenu.

Účinek se projevuje v podpoře kůže, imunitního systému, srdce a očí. Působí jako antioxidanty, které chrání buňky před nebezpečím volných radikálů, které se v těle vytváří během fyzické aktivity. Již toto je velký důvod, zejména pro sportovce, proč je zahrnout do své pravidelné diety. Zároveň i díky antioxidačním vlastnostem dochází k podpoře kardiovaskulárního systému.

Aby ale karoten v těle mohl správně fungovat a měnit se v tolik prospěšný vitamín A, je důležité mít jídelníček správně vyvážený. To zahrnuje i dostatečné množství tuků (energie), které jsou k přeměně nutné, a bez kterých by mohlo docházet k tzv. avitaminóze (nedostatku). Dokáže podpořit nejen skvělé atletické výkony v různých druzích sportu, ale také dokáže předcházet řadě degenerativních onemocnění, jako je například makulární degenerace oční sítnice.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.