Glutathion

Glutathion je přirozeně se vyskytující molekula, která se nachází uvnitř každé buňky v lidském těle. Jde o tripeptid zahrnující tři aminokyseliny: cystein, kyselinu glutamovou a glycin.

Patří k nejsilnějším antioxidantům, protože v těle působí jako velmi dobrý deaktivátor volných radikálů. Glutathion vzniká v játrech, uplatňuje se při syntéze a opravě nukleových kyselin v organizmu, při vzniku bílkovin, prostaglandinů, transportu aminokyselin, odstraňování toxinů a karcinogenů, správné funkci imunitního systému, prevenci buněk před oxidačním stresem a při aktivaci řady enzymů v organizmu.

Je obsažen v některých potravinách jako např. brokolice, zelí, květák, ale také v mase či ovoci. Hladina glutathionu v buňkách lidského těla začne klesat přibližně po dosažení věku dvaceti let, jeho nízké hladiny pak mohou způsobit řadu vážných onemocnění.

V medicíně se používá se např. při léčbě šedého a zeleného zákalu, při alkoholizmu, prevenci stárnutí, astmatu, nádorových onemocněních, kardiovaskulárních chorobách, žloutenkách a onemocnění jater, snížené imunitě (včetně AI DS a chronickém únavovém syndromu).

V inhalační formě je používán při ovlivňování plicních chorob (plicní fibrózy, cystické fibrózy a onemocnění plic spojených s viry, zejména HIV).

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení