Fosfatidylinositol

Druh fosfolipidu, ve kterém je na fosfatidovou kyselinu vázán cukr inositol (u kterého následně dochází k fosforylaci dalších hydroxylových skupin). Je typickou součástí vnitřního listu plasmatické membrány, má klíčovou úlohu v nitrobuněčném přenosu signálů (tzv. inositolfosfolipidová dráha). Lipofilní část molekuly tvoří obv. (spolu se stearovou kyselinou) arachidonová kyselina, výchozí látka pro syntézu ikosanoidů.

Fosfolipáza C (aktivovaná G-proteiny) štěpí fosfatidylinositol na inositoltrifosfát a diacylglycerol (DAG), přičemž obě látky mají funkci „druhého posla“. Inositoltrifosfát následně aktivuje kalciové kanály endoplasmatického retikula, z něhož se do cytoplasmy uvolní větší množství vápníkových iontů. DAG zůstává ve styku s membránou a aktivuje zde – spolu s ionty vápníku – proteinkinázu C, která dále aktivuje řadu nitrobuněčných enzymů.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení