Fosfatidylcholin

Patří mezi fosfolipidy.

Některé membránové fosfolipidy lze hydrolyzovat fosfolipasami, čímž vznikají tzv. druzí poslové. Fostatidáty – soli a estery kyseliny fosfatidové. Nejvýznamnější strukturní fosfatidáty, které tvoří základ lipidové dvojvrstvy biologických membrán, jsou fosfatidylcholin (lecitin), fosfatidylserin a jeho dekarboxylační produkt fosfatidyletanolamin.

Fosfatidylcholin se používá jako dodavatel cholinu, který je potřebný pro integritu buněčných membrán a urychluje pohyb tuků dovnitř buněk a ven. Je součástí nervového přenašeče acetylcholinu nezbytný pro normální funkce mozku, zejména u dětí. V trávicím traktu je fosfatidylcholin součástí žlučového systému, který se podílí na emulgaci potravy pro usnadnění trávení.

Tělo dokáže tvořit cholin, někdy je však doplnění potřebné.

Fosfatidylcholin je diskutovaný v různých studiích pro své účinky v oblasti neurologických a psychiatrických onemocnění.

Cholin, jako hlavní součást fosfatidylcholinu, se nachází v sojových bobech, v játrech, ovesné kaší, zelí a květáku. Sojové boby, vaječný žloutek, maso a některá zelenina obsahují fosfatidylcholin. Lecitin (10-20% fosfatidylcholinu) je přidáván k mnoha zpracovaným potravinám pro uchování konzistence.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení