Biotin (vitamín B7)

Biotin je důležitou součástí zdravého metabolismu a působí jako kofaktor řady enzymů. Jde o ve vodě rozpustný vitamín patřící k vitamínům skupiny B. Řadí se do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk.

Často je užíván k posílení vlasů a nehtů, zdravé kůže a také je označován jako vitamín H (na vlasy). Ovlivňuje metabolismus bílkovin, sacharidů i tuků a získávání buněčné energie. U sportovců se používá pro podporu regenerace a odstranění bolesti ve svalech po tréninku. Je také životné důležitý pro správný růst plodu. Při vysokých dávkách pomáhá udržovat hladinu cukru a také hraje roli při prevenci před diabetickým poškozením nervu.

V malém množství se vyskytuje v potravinách, jako jsou játra, květák, losos, mrkev, banány, sójová mouka, kvasnice, pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny, celozrnný chléb, vejce, mléčné výrobky, ořechy, kuře.Biotin je důležitou součástí zdravého metabolismu a působí jako kofaktor řady enzymů. Jde o ve vodě rozpustný vitamín patřící k vitamínům skupiny B. Řadí se do skupiny „vitagenů“, tedy látek, které jsou zdrojem energie a fungují jako stavební materiál buněk.

Často je užíván k posílení vlasů a nehtů, zdravé kůže a také je označován jako vitamín H (na vlasy). Ovlivňuje metabolismus bílkovin, sacharidů i tuků a získávání buněčné energie. U sportovců se používá pro podporu regenerace a odstranění bolesti ve svalech po tréninku. Je také životné důležitý pro správný růst plodu.

Při vysokých dávkách pomáhá udržovat hladinu cukru a také hraje roli při prevenci před diabetickým poškozením nervu. V malém množství se vyskytuje v potravinách, jako jsou játra, květák, losos, mrkev, banány, sójová mouka, kvasnice, pšeničné klíčky, celozrnné obiloviny, celozrnný chléb, vejce, mléčné výrobky, ořechy, kuře.
Obecně vyšší ztráty vitamínů rozpustných ve vodě u sportovců způsobuje pocení a zvýšený příjem tekutin.

Věk Biotin µg/den 

Kojenci  
0-3 měsíce 5 
4-11 měsíců 5-10 

Děti  
1-3 roky 10-15 
4-6 let 10-15 
7-9 let 15-20 
10-12 let 20-30 
13-14 let 25-35 

Dospívající a dospělí  
15-18 let 30-60
19-24 let 30-60 
25-50 let 30-60 
51-64 let 30-60 
≥ 65 let 30-60 

Těhotné 30-60 
Kojící 30-60


Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.