Bazalka indická list (Ocimum tenuiflorum)

Ocimum sanctum (obecný název: Tulsi), také známý jako Ocimum tenuiflorum, neboli svatá bazalka, je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších rostlin v Indii. Jak pro náboženské, tak léčivé účely.

Farmakologické studie prokázaly, že rostlina má antifertilní (snižující plodnost), protirakovinné, antidiabetické, antimykotické, antimikrobiální, hepatoprotektivní (ochrana a regenerace jaterních buněk), kardioprotektivní (ochrana a regenerace srdce), antiemetické (antiemetické), antispastické (uvolňující křeče hladkého svalstva), analgetické (tišící bolest), adaptogenní (zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím), diaforetické (léky usnadňující pocení), antimalarické, protizánětlivé a antipyretické (snižující horečku) vlastnosti.

Předpokládá se, že v rostlině obsažený eugenol (1-hydroxy-2-methoxy-4-allylbenzen), je zodpovědný za nesčetné terapeutické vlastnosti bazalky, včetně antiartritických (působící proti kloubnímu revmatismu) účinků. Dále je prokázáno, že kyselina linolenová, která je součástí tulsi oleje, má protizánětlivé účinky.

Zdroj: eFIA - etická fitness aliance

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.